Fairfield West Public School logo

Fairfield West Public School

Fairfield West Public School

A quality education in a caring environment

Telephone02 9604 5568

Emailfairfieldw-p.school@det.nsw.edu.au

Sport

Sport at Fairfield West

Welcome to the Fairfield West P.S Sporting Page. Here you will find information relating to the weekly Horsley Zone PSSA competition, Upcoming fixtures, School Carnivals, Zone and Regional Representatives and any other general information relating to sport at Fairfield West P.S.

For all things sporting related to Fairfield West or their involvement in sport within the Horsley Zone, SSW or NSW State competitions keep updated by following the Twitter feeds of @FairWestPS or @HorsleyZonePSSA

 

SPORT IN 2024

ALL PSSA SPORT WILL BE PLAYED BETWEEN 12:30PM AND 2:00PM IN 2024.

 

WINTER PSSA 2024

CONTINUES ON FRIDAY 24 MAY.

Rd 2 24.5.24

Junior Netball v Prairievale @ Marconi

Senior Netball v Prairievale @ Marconi

Jnr Mixed, Snr Boys & Snr Girls Basketball v Harrington St @ Harrington St PS

Jnr Boys, Snr Boys & Snr Girls Football v Smithfield West @ Emerson

Jnr Girls Football BYE

Jnr League Tag v Cecil Hills @ Marconi

Snr Rugby League v William Stimson @ Marconi

 

Round 1 17.5.24

Jnr Netball v SJP Lost 4-11

Snr Netball v SJP WON 8-5

Jnr Mixed Basketball v SJP Lost 4-6

Snr Boys Basketball v SJP Lost 4-45

Snr Girls Basketball v SJP Lost 6-16

Jnr Boys Football v SJP WON 1-0

Snr Boys Football v SJP WON 2-1

Jnr Girls Football v SJP Lost 0-2

Snr Girls Football v SJP WON 2-1

Jnr Rugby League v GPK Lost 6-30

Snr Rugby League v Cecil Hills WON 40-0

 

SUMMER PSSA WILL RESUME IN TERM 4.

Round 6 5.4.24 CANCELLED DUE TO PREDICTED POOR WEATHER CONDITIONS.

Jnr & Snr Cricket v Prairievale @ Avery

Jnr Boys & Jnr Girls T-Ball v Prairievale @ Avery

Snr Boys & Snr Girls Softball v Bossley Park @ Avery

Jnr & Snr Girls Newcombe ball v Smithfield West @ Brenan Park

Jnr & Snr Girls AFL v GPK @ Brenan Park

Snr Boys & Girls Touch v Prairievale @ Brenan Park

 

Round 5 22.3.24

Jnr Cricket v SJP Lost 21-115

Snr Cricket v SJP Lost 88-92

Junior Boys T-Ball v SJP DREW 11-11

Junior Girls T-Ball v SJP Lost 3-16

Senior Boys Softball v SJP Lost 1-6

Senior Girls Softball v SJP Lost 2-3

Jnr Girls Newcombe ball v King Park Lost 1-15 6-15

Snr Girls Newcombe ball v King Park Lost 4-15 2-15 7-15

Jnr AFL v SJP WON 43 (40) -0

Snr AFL v SJP WON 43 (40) -0

Snr Boys Touch v SJP WON 5-1

Snr Girls Touch v SJP Lost 0-3

 

Round 4 15.3.24 CANCELLED DUE TO WEATHER CONDITIONS

Jnr & Snr Cricket v Harrington St @ Avery

Jnr Boys & Jnr Girls T-Ball v Harrington St @ Avery

Snr Boys & Snr Girls Softball v Harrington St @ Avery

Jnr & Snr Girls Newcombe ball v Prairievale @ Brenan Park

Jnr & Snr Girls AFL v Bossley Park @ Brenan Park

Snr Boys & Girls Touch v Harrington St @ Brenan Park

 

Round 3 8.3.24

Jnr Cricket v GPK Lost 47-117

Snr Cricket v GPK Lost 63-99

Junior Boys T-Ball v GPK Lost 15-19

Junior Girls T-Ball v GPK Lost 13-21

Senior Boys Softball v Bossley Park Lost 0-6

Senior Girls Softball v Bossley Park DREW 6-6

Jnr Girls Newcombe ball v SJP Lost 2-15 1-15 1-15

Snr Girls Newcombe ball v SJP Lost 2-15 14-15 5-15

Jnr AFL v Cecil Hills WON 26-8

Snr AFL v Cecil Hills Lost 17-19

Snr Boys Touch v Bossley Park WON 8-0

Snr Girls Touch v Bossley Park Lost 0-3

 

Round 2 1.3.24

Jnr Cricket v King Park Lost 76-78

Snr Cricket v King Park Lost 91-96

Junior Boys T-Ball v King Park Lost 11-17

Junior Girls T-Ball v King Park Lost 6-13

Senior Boys Softball v King Park Lost 3-9

Senior Girls Softball v King Park Lost 2-13

Jnr Girls Newcombe ball v Cecil Hills Lost 8-15 15-13 13-15

Snr Girls Newcombe ball v Cecil Hills WON 15-6 15-13 5-15

Jnr AFL v Harrington St WON 43-0

Snr AFL v Harrington St WON 42-6

Snr Boys Touch v King Park Lost 2-6

Snr Girls Touch v King Park Lost on Forfeit

 

Round 1 23.2.24 CANCELLED DUE TO WEATHER CONDITIONS

Jnr & Snr Cricket v BYE

Jnr Boys & Jnr Girls T-Ball v Smithfield West @ Prospect View

Snr Boys & Snr Girls Softball v Fairfield Heights @ Prospect View

Jnr & Snr Girls Newcombe ball v Smithfield West @ Brenan

Jnr & Snr Girls AFL v Fairfield Heights @ Brenan

Snr Boys Touch v Smithfield West @ Brenan

 

School Carnivals

Swimming Carnival 14/2/24

Spirit Cup

N/A

Overall Champions

N/A

 

Cross Country 

Spirit Cup

      

Overall Champions

 

 

Athletics Carnival

Spirit Cup

 

Overall Champions

 

 

FWPS Horsley Zone (and SSW) Sporting Representatives

Swimming-          N/A

Boys Basketball-  N/A

Girls Basketball-   N/A

Girls Football-  

Boys Football-  

AFL-              

11's Rugby League- Zephaniah Tapugao, Zechariah Tapugao, Kapiteni Fotu, Jonathan Tuitupou

12's Rugby League-  Viliami Pua (SSW), Matthias 'Iongi

Girls Rugby League- 

Rugby Union- 

Boys Touch- 

Girls Touch- 

Girls Netball- 

Boys Softball- 

Girls Softball- 

Cross Country- 

Athletics- 

Boys Hockey- 

Boys Cricket- 

Golf- 

 

Horsley Zone Swimming Carnival @ Prairiewood Leisure Centre 27/2/24

Nate Bulman

Ivy Dawson

Stella Dawson

Horsley Zone Cross Country Carnival @ Brenan 29.5.24

 

Sydney South West Swimming Carnival @ Bradbury 12.3.24

N/A

Sydney South West Cross Country Carnival @ Eastern Creek 13.6.24

 

Sydney South West Athletics Carnival @ Campbelltown Athletics Centre 18.9.24

 

NSW PSSA State Cross Country @ Eastern Creek 23.7.24

 

NSW PSSA State Athletics Carnival @ Homebush 23.10.24 & 24.10.24

 

 

SUMMER PSSA SPORT ROUND 13 HAS BEEN WASHED OUT.

HORSLEY ZONE PSSA SPORT HAS FINISHED FOR 2023.

 

Round 13 24.11.23 WASHED OUT

Jnr & Snr Cricket v Cabramatta West @ Endeavour

Jnr Boys T-Ball v Smithfield West @ Endeavour

Jnr & Snr Girls Newcombe ball v Cecil Hills @ Endeavour

Jnr & Snr Girls AFL v Harrington St @ Endeavour

Snr Boys & Girls Touch v Prairievale @ Endeavour

 

Round 12 17.11.23

Jnr Cricket v Smithfield WON 72-41

Snr Cricket v Smithfield Lost 62-64

Junior Boys T-Ball v Smithfield WON 12-8

Jnr Girls Newcombe ball v King Park Lost 0-15 0-15 1-15

Snr Girls Newcombe ball v King Park Lost 4-15 3-15 4-15

Jnr AFL v GPK Lost 12-16

Snr AFL v GPK lost 7-47

Snr Boys Touch v William Stimson WON on Forfeit

Snr Girls Touch v William Stimson WON on Forfeit

 

Round 11 10.11.23

No games played by Fairfield West PS due to the conditions of the grounds.

 

Round 10 3.11.23

Jnr Cricket v GPK Lost 66-89

Snr Cricket v GPK WON 102-60

Junior Boys T-Ball v GPK WON 23-18

Jnr Girls Newcombe ball v SJP A Lost 1-15 1-15 1-15

Snr Girls Newcombe ball v SJP A Lost 0-15 0-15 3-15

Jnr AFL v Bossley Park WON 26-1

Snr AFL v Bossley Park WON 45-8

Snr Boys Touch v King Park DREW 1-1

Snr Girls Touch v King Park DREW 1-1

 

Round 9 27.10.23 WASHED OUT

Jnr & Snr Cricket v Fairfield Heights  @ Brenan

Jnr Boys T-Ball v Fairfield Heights @ Brenan

Jnr & Snr Girls Newcombe ball v Prairievale @ Endeavour

Jnr & Snr Girls AFL v Cecil Hills @ Endeavour

Snr Boys & Girls Touch v Cabramatta West @ Endeavour

 

Round 8 20.10.23

Jnr Cricket v King Park Lost 62-93

Snr Cricket v King Park WON 97-81

Junior Boys T-Ball v King Park WON 11-10

Jnr Girls Newcombe ball v Smithfield West Lost 10-15 8-15 4-15

Snr Girls Newcombe ball v Smithfield West Lost 10-15 8-15 11-15

Jnr AFL v BYE

Snr AFL v BYE

Snr Boys Touch v Smithfield West DREW 0-0

Snr Girls Touch v Smithfield West WON 3-0

 

Round 7 13.10.23

Jnr Cricket v William Stimson WON 74-56

Snr Cricket v William Stimson WON 134-66

Junior Boys T-Ball v William Stimson WON 13-8

Jnr Girls Newcombe ball v SJP B Lost 1-15 1-15 4-15

Snr Girls Newcombe ball v SJP B Lost 0-15 3-15 7-15

Jnr AFL v Fairfield Heights WON 13-0

Snr AFL v Fairfield Heights Lost 6-42

Snr Boys Touch v SJP DREW 1-1

Snr Girls Touch v SJP DREW 2-2

 

Round 6 31.3.23

Jnr Cricket v Prairievale WON 78-71

Snr Cricket v Prairievale WON 148-46

Jnr Boys T-Ball v Prairievale WON 12-10

Jnr Girls Newcombeball v King Park Lost 4-15 1-15

Snr Girls Newcombeball v King Park Lost 1-15 2-15

Jnr AFL v GPK Lost 8-19

Snr AFL v GPK Lost 0-27

Snr Boys Touch v Harrington St Lost 2-3

Snr Girls Touch v Harrington St WON 2-1

 

Round 5 24.3.23 (CANCELLED DUE TO GROUNDS CLOSURE)

Jnr & Snr Cricket v Bossley Park  @ Brenan

Jnr Boys T-Ball v Bossley Park @ Brenan

Jnr & Snr Girls Newcombeball v Smithfield @ Endeavour

Jnr & Snr Girls AFL v SJP @ Endeavour

Snr Boys & Girls Touch v Bossley Park @ Endeavour

 

Round 4 17.3.23

Jnr Cricket v Cecil Hills  WON 81-67

Snr Cricket v Cecil Hills WON 110-64

Jnr Boys T-Ball v Cecil Hills Lost 9-14

Jnr Girls Newcombeball v SJP A Lost 2-15 0-15 2-15

Snr Girls Newcombeball v SJP A Lost 1-15 0-15 0-15

Jnr AFL v Bossley Park WON 13-7

Snr AFL v Bossley Park WON 33-0

Snr Boys Touch v Cecil Hills WON 2-1

Snr Girls Touch v Cecil Hills WON 5-0

 

Rd 3 10.3.23 Results

Jnr Newcombe ball v Prairievale Lost 2-14 4-15

Snr Newcomebe ball v Prairievale WON on Forfeit

Jnr Cricket v Harrington St WON 59-58

Snr Cricket v Harrington St WON 99-49

Jnr Girls AFL v Cecil Hills Lost 14-19

Snr Girls AFL v Cecil Hills Lost 6-46

Jnr Boys T-Ball v Harrington St WON 14-7

Snr Boys Touch v King Park Lost 1-2

Snr Girls Touch v King Park WON 2-1

 

Rd 2 3.3.23 Results

Jnr Newcombe ball v Cecil Hills DREW 6-15 10-11

Snr Newcomebe ball v Cecil Hills DREW 11-15 2-5

Jnr Cricket v Smithfield WON 62-46

Snr Cricket v Smithfield WON 87-81

Jnr Girls AFL v Harrington St WON 37-1

Snr Girls AFL v Harrington St DREW 14-14

Jnr Boys T-Ball v Smithfield WON 13-12

Snr Boys Touch v Smithfield Lost 3-4

Snr Girls Touch v Smithfield WON 8-0

 

Rd 1 24.2.23 Results

Jnr Newcombe ball v SJP B Lost 9-15 6-15

Snr Newcomebe ball v SJP B Lost 0-15 3-15

Jnr Cricket v SJP Lost 56-108

Snr Cricket v SJP WON 95-73

Jnr Girls AFL v Fairfield Heights WON 14-0

Snr Girls AFL v Fairfield Heights Lost 0-34

Jnr Boys T-Ball v SJP Lost 5-8

Snr Boys Touch v William Stimson Lost 1-2

Snr Girls Touch v William Stimson WON 2-1

 

WINTER PSSA RESULTS 2023

Round 14 1.9.23

Jnr Boys Football v SJP Lost 0-4

Jnr Girls Football v SJP WON 2-1

Snr Boys Football v SJP WON 3-0

Snr Girls Football v SJP Drew 0-0

Jnr Mixed Basketball v SJP Lost 4-10

Snr Boys Basketball v SJP Lost 4-44

Snr Girls Basketball v SJP Lost 14-36

Year 3 Netball v WS WON 3-0

Year 4 Netball v SJP Lost 1-10

Year 5 Netball v WS Lost 3-13

Year 6 Netball v SJP DREW 4-4

Jnr Rugby League v Prairevale WON 18-6

Snr Rugby League v GPK WON 28-0

 

Round 13 25.8.23

Jnr Boys Football v Smithfield West Lost 0-5

Snr Boys Football v Smithfield West Lost 0-1

Jnr Girls Football v Cecil Hills Lost 0-8

Snr Girls Football v Smithfield West DREW 0-0

Jnr Mixed Basketball v King Park Lost 2-6

Snr Boys Basketball v King Park Lost 2-30

Snr Girls Basketball v King Park Lost 14-20

Year 3 Netball v Fairfield Heights Lost 1-10

Year 4 Netball v Smithfield West WON 7-5

Year 5 Netball v Fairfield Heights Lost 6-9

Year 6 Netball v Smithfield West WON 18-0

Jnr Rugby League v Harrington St WON 36-0

Snr Rugby League v Harrington St WON 24-0

PSSA Sport is played from 12:30pm-2:00pm.

 

Round 12 18.8.23 WASHED OUT

Jnr Boys & Snr Boys Football v Smithfield @ Chisholm

Jnr Girls & Snr Girls Football v Smithfield @ Chisholm

Jnr Mixed & Snr Boys Basketball v Harrington St @ Harrington St PS

Year 3 & Year 5 Netball v Cecil Hills @ Endeavour

Year 4 & Year 6 Netball v Smithfield @ Endeavour

Jnr Rugby League v Cecil Hills @ Avery 

Snr Rugby League v Prairievale @ Avery

PSSA Sport is played from 12:30pm-2:00pm.

 

Round 11 11.8.23

Year 3 Netball     v SJP Lost 0-4

Year 4 Netball     v Prairievale Lost 2-5

Year 5 Netball     v SJP Lost 3-8

Year 6 Netball     v Prairievale DREW 6-6

Jnr Boys Football v Prairievale Lost 0-3

Snr Boys Football v Prairievale Lost 0-5

Jnr Girls Football v Prairievale Lost 0-4

Snr Girls Football v Prairievale Lost 1-2

Jnr Mixed Basketball v GPK Lost 0-22

Snr Boys Basketball v GPK Lost 10-44

Snr Girls Basketball v BYE

Jnr Rugby League v GPK Lost 18-24

Snr Rugby League v King Park WON 20-12

 

Round 10 4.8.23

Year 3 Netball     v Smithfield Lost 0-5

Year 4 Netball     v King Park Lost 3-14

Year 5 Netball     v Smithfield Lost 4-5

Year 6 Netball     v King Park Lost 7-8

Jnr Boys Football v King Park Lost 0-7

Snr Boys Football v King Park Lost 0-7

Jnr Girls Football v King Park WON 2-0

Snr Girls Football v King Park Lost 0-6

Jnr Mixed Basketball v William Stimson Lost 4-8

Snr Boys Basketball v William Stimson Lost 6-66

Snr Girls Basketball v William Stimson Lost 12-28

Jnr Rugby League v William Stimson WON 22-10

Snr Rugby League v BYE

 

Round 9 28.7.23

Year 3 Netball     v Prairievale WON 3-0

Year 4 Netball     v Harrington St WON 4-2

Year 5 Netball     v Prairievale WON 6-1

Year 6 Netball     v Harrington St WON 11-4

Jnr Boys Football v Harrington St Lost 0-1

Snr Boys Football v Harrington St WON 3-2

Jnr Girls Football v Harrington St WON 4-0

Snr Girls Football v Harrington St WON 3-0

Jnr Mixed Basketball v  Cecil Hills Lost 0-26

Snr Boys Basketball v  Cecil Hills Lost 8-18

Snr Girls Basketball v  Cecil Hills Lost 14-38

Jnr Rugby League v  Prairievale WON 22-10

Snr Rugby League v William Stimson WON 24-12

 

Round 8 21.7.23

Year 3 Netball     v King Park Lost 1-11

Year 4 Netball     v GPK Lost 4-5

Year 5 Netball     v King Park Lost 0-15

Year 6 Netball     v GPK Lost 1-29

Jnr Boys Football v GPK Lost 0-3

Snr Boys Football v GPK Lost 0-3

Jnr Girls Football v BYE

Snr Girls Football v GPK Lost 0-12

Jnr Mixed Basketball v  Smithfield DREW 4-4

Snr Boys Basketball v  Smithfield Lost 6-54

Snr Girls Basketball v  Smithfield WON 26-12

Jnr Rugby League v  Harrington St WON 42-0

Snr Rugby League v Cecil Hills WON 30-10

 

Round 7 30.6.23

Year 3 Netball     v Harrington St WON 7-0

Year 4 Netball     v William Stimson WON 4-2

Year 5 Netball     v Harrington St WON 7-0

Year 6 Netball     v William Stimson Lost 5-9

Jnr Boys Football v William Stimson WON 3-2

Snr Boys Football v William Stimson Lost 0-4

Jnr Girls Football v William Stimson WON 4-0

Snr Girls Football v William Stimson DREW 0-0

Jnr Mixed Basketball v  SJP Lost 0-14

Snr Boys Basketball v  SJP Lost 0-50

Snr Girls Basketball v  SJP Lost 10-28

Jnr Rugby League v  Cecil Hills 0-20 (Lost on Forfeit)

Snr Rugby League v GPK WON 14-12

 

Round 6 23.6.23 WASHED OUT

Jnr Boys & Snr Boys Football v Fairfield Heights @ Prospect View

Jnr Girls & Snr Girls Football v Fairfield Heights @ Prospect View

Jnr Mixed, Snr Boys & Snr Girls Basketball v King Park @ FWPS

Year 3 & Year 5 Netball v GPK @ Endeavour

Year 4 & Year 6 Netball v Fairfeld Heights @ Endeavour

Jnr Rugby League v GPK @ Avery

Snr Rugby League v Harrington St @ Avery

PSSA Sport is played from 12:30pm-2:00pm.

 

Round 5 16.6.23

Year 3 Netball     v William Stimson WON 8-4

Year 4 Netball     v Cecil Hills WON 8-0

Year 5 Netball     v William Stimson Lost 5-14

Year 6 Netball     v Cecil Hills Lost 4-8

Jnr Boys Football v Cecil Hills Lost 1-6

Snr Boys Football v Cecil Hills Lost 0-4

Jnr Girls Football v Cecil Hills Lost 0-8

Snr Girls Football v Cecil Hills Lost 0-3

Jnr Mixed Basketball v  Harrington St Lost 0-20

Snr Boys Basketball v  Harrington St Lost 2-40

Snr Girls Basketball v  Harrington St Lost 6-14

Jnr Rugby League v  William Stimson WON 18-4

Snr Rugby League v Prairievale Lost 14-28

 

Round 4 9.6.23

Year 3 Netball     v Fairfield Heights Lost 1-4

Year 4 Netball     v Cabra West WON 10-0

Year 5 Netball     v Fairfield Heights Lost 3-10

Year 6 Netball     v Cabra West WON 10-9

Jnr Boys Football v Cabra West WON 1-0

Snr Boys Football v Cabra West WON 1-0

Jnr Girls Football v Harrington St WON 3-0

Snr Girls Football v BYE

Jnr Mixed Basketball v  GPK Lost 2-18

Snr Boys Basketball v  GPK Lost 2-40

Snr Girls Basketball v  BYE

Jnr Rugby League v  Prairievale WON 24-14

Snr Rugby League v King Park WON 22-10

 

Round 3 2.6.23

Year 3 Netball     v Cecil Hills     Lost 0-2

Year 4 Netball     v SJP                Lost 7-12

Year 5 Netball     v Cecil Hills      Lost 6-7

Year 6 Netball     v SJP                 DREW 3-3

Jnr Boys Football v SJP                 Lost 0-4

Snr Boys Football v SJP                Lost 0-1

Jnr Girls Football v SJP                   WON 2-0

Snr Girls Football v SJP                  Lost 0-1

Jnr Mixed Basketball v  William Stimson    Lost 2-8

Snr Boys Basketball v  William Stimson     Lost 2-82

Snr Girls Basketball v  William Stimson      Lost 10-22

Jnr Rugby League v  Harrington St          WON 34-6

Snr Rugby League v BYE

 

Round 2 19.5.23

Year 3 Netball     v SJP                                Lost 1-6

Year 4 Netball     v Smithfield West          WON 13-0

Year 5 Netball     v SJP                               Lost 4-6

Year 6 Netball     v Smithfield West          WON 10-4

Jnr Boys Football v Smithfield West         Lost 0-4

Snr Boys Football v Smithfield West         Lost 0-5

Jnr Girls Football v Smithfield                   WON 1-0

Snr Girls Football v Smithfield West         Lost 1-2

Jnr Mixed Basketball v  Cecil Hills            Lost 0-4

Snr Boys Basketball v  Cecil Hills              Lost 4-14

Snr Girls Basketball v  Cecil Hills              WON 16-10

Jnr Rugby League v  Cecil Hills                 WON 24-0

Snr Rugby League v William Stimson     Lost 16-24

 

Round 1 12.5.23

Year 3 Netball     v Smithfield                                 Lost 0-1

Year 4 Netball     v Smithfield                                 WON 8-6

Year 5 Netball     v Smithfield                               Lost 4-5

Year 6 Netball     v Smithfield                               WON 4-1

Jnr Boys Football v Smithfield                             Lost 0-2

Snr Boys Football v Smithfield                            Lost 0-4

Jnr Girls Football v Smithfield                             WON 3-1

Snr Girls Football v Smithfield                            Lost 0-3

Jnr Mixed Basketball v  Smithfield                      Lost 2-12

Snr Boys Basketball v   Smithfield                       Lost 10-12

Snr Girls Basketball v   Smithfield                        Lost 16-18

Jnr Rugby League v  GPK                                       Lost 14-22

Snr Rugby League v Cecil Hills                               WON 40-0

 

School Carnivals

Swimming Carnival 9/2/23

Spirit Cup

N/A

Overall Champions

N/A

 

Cross Country 4.5.23

Spirit Cup

 1st- Freeman             2nd- Thorpe           3rd- Sauvage            4th- O'Neill           

Overall Champions

1st- Thorpe                 2nd- O'Neill           3rd- Sauvage             4th- Freeman

 

Athletics Carnival 26.6.23

Spirit Cup

1st- Sauvage             2nd- Thorpe             3rd- Freeman              4th- O'Neill

Overall Champions

1st- Freeman             2nd- Thorpe            3rd- O'Neill                 4th- Sauvage

 

FWPS Horsley Zone (and SSW) Sporting Representatives

Swimming-          N/A

Boys Basketball-  Onel Shakoori

Girls Basketball-   N/A

Girls Football-  N/A

Boys Football-  N/A

AFL-              N/A

11's Rugby League- Viliami Pua, Ayman Al Youssef, David Nau, Noah Weekes, Genesis Tara

12's Rugby League-  N/A

Girls Rugby League- Kimora Hunt, Ruby-Tuesday Richardson

Rugby Union- N/A

Boys Touch- Keanu Hong

Girls Touch- Ofa Fotu, Aalijah Andreoli, Ruby-Tuesday Richardson, Alisha Vulivosa

Girls Netball- N/A

Boys Softball- N/A

Girls Softball- N/A

Cross Country- N/A

Athletics- Anjila Al Khoshaba, Viliami Pua, Chrestina Kakki, Luna Squera (SSW), Kapiteni Fotu

Boys Hockey- N/A

Boys Cricket- N/A

Golf- N/A

 

Horsley Zone Swimming Carnival 7.3.23

Stella Dawson

Nate Bulman

Minh Tran

Estelle Huynh

 

Horsley Zone Cross Country Carnival 26.5.23

11 yrs Boys 9th- Ethan Chan

Horsley Zone Athletics Carnival @ The Crest 25.8.23

Keanu Hong- 4th 11 yrs 200m

Alan Truong- 6th 11 yrs 200m

Anjila Al Khoshaba- 5th 12 yrs 200m / 3rd 12 yrs 100m

Finken Pua- 6th 8 yrs 100m

Chrestina Kakki- 3rd 8 yrs 100m

Viliami Pua- 3rd 11 yrs 100m

Luna Squera- 2nd 13 yrs 100m

Angelina Alavanja- 3rd Jnr 800m

Ethan Chan- 2nd 11 yrs 1500m

Jnr Girls 4 x 100m Relay- 10th

Snr Boys 4 x 100m Relay- 8th

Snr Girls 4 x 100m Relay- 6th 

Aalijah Andreoli- Eq 9th 11 yrs High Jump

Ofa Fotu- Eq 8th Snr Girls High Jump

Kapiteni Fotu- 2nd Jnr Shot Put

Sai Ratuove- 8th Jnr Shot Put

Tyara Ratuove- Eq 9th Jnr Shot Put

Gabriella Bainy- 5th 11 yrs Discus

 

 

Sydney South West Swimming Carnival @ Bradbury 14.3.23

N/A

 

Sydney South West Cross Country Carnival @ Eastern Creek

N/A

Sydney South West Athletics Carnival @ Campbelltown Athletics Centre 13.9.23

Chrestina Kakki 26th 8 yrs 100m

Viliami Pua 27th 11 yrs 100m

Anjila Al Khoshaba 17th 12 yrs 100m

Luna Squera 3rd 13 yrs 100m

Teni Fotu 13th Jnr Shot Put

 

NSW PSSA State Cross Country @ Eastern Creek

N/A

NSW PSSA State Athletics Carnival @ Homebush 25.10.23 / 26.10.23

Luna Squera 13 yrs 100m- 24th 

 

SEASON 2022

ROUND 13 2.9.22

Year 3 Netball v Cecil Hills Lost 3-5

Year 4 Netball v Cecil Hills Lost 0-5

Year 5 Netball v Cecil Hills WON 4-1

Year 6 Netball v Cecil Hills Lost 2-8

Jnr Mixed Basketball v Smithfield Lost 10-16

Snr Boys Basketball v Smithfield Lost 10-18

Snr Girls Basketball v Smithfield WON 30-14

Jnr Boys Soccer v Prairievale WON 2-0

Snr Boys Soccer v Prairievale Lost 2-7

Open Girls Soccer v Prairievale WON 3-0

Senior AFL v BYE

Jnr Rugby League v Cecil Hills WON 32-8

Snr Rugby League v Cecil Hills WON 24-4

 

ROUND 12 26.8.22 

Year 3 Netball v King Park WON 11-1

Year 4 Netball V Prairievale WON 5-1

Year 5 Netball v King Park Lost 4-11

Year 6 Netball v Prairievale WON 16-6

Jnr Mixed Basketball v King Park Lost 0-34

Snr Boys Basketball v King Park Lost 0-34

Snr Girls Basketball v King Park WON 26-20

Jnr Boys Football v Smithfield Lost 1-3

Snr Boys Football v Smithfield Lost 0-2

Open Girls Football v Smithfield WON 4-1

Senior AFL v Smithfield Lost 0-31

Jnr Rugby League v GPK WON ON FORFEIT

Snr Rugby League v GPK Lost 8-32

 

ROUND 11 19.8.22 

Year 3 Netball v Fairfield Heights WON 5-2

Year 4 Netball V Smithfield DREW 1-1

Year 5 Netball v Fairfield Heights Lost 1-18

Year 6 Netball v Smithfield WON 12-2

Jnr Mixed Basketball v SJP Lost 0-26

Snr Boys Basketball v SJP Lost 2-46

Snr Girls Basketball v SJP Lost 4-26

Jnr Boys Football v William Stimson WON 3-1

Snr Boys Football v William Stimson Lost 0-8

Open Girls Football v William Stimson WON 3-1

Senior AFL v William Stimson WON 36-25

Jnr Rugby League v BYE

Snr Rugby League v BYE

 

ROUND 10 12.8.22

Year 3 Netball v Smithfield WON 3-1

Year 4 Netball V King Park Lost 3-4

Year 5 Netball v Smithfield WON 13-9

Year 6 Netball v King Park WON 8-3

Jnr Mixed Basketball v HS Lost 0-26

Snr Boys Basketball v HS Lost 4-40

Snr Girls Basketball v HS WON 20-10

Jnr Boys Football v King Park Lost 1-3

Snr Boys Football v King Park Lost 0-6

Open Girls Football v King Park Lost 3-5

Senior AFL v FH Lost 0-40(46)

Jnr Rugby League v Cecil Hills WON 36-0

Snr Rugby League v Cecil Hills WON 28-16

 

ROUND 9 5.8.22 WASHED OUT

Year 3 / 5 Netball v William Stimson @ Endeavour

Year 4 / 6 Netball v GPK @ Endeavour

Jnr Mixed, Snr Boys & Snr Girls Basketball v William Stimson @ Fairfield West PS

Jnr Boys & Snr Boys Soccer v GPK @ Allambie

Open Girls Soccer v GPK @ Allambie

Senior AFL v Fairfield Heights @ Allambie

Jnr & Snr Rugby League v William Stimson @ Avery

 

ROUND 8 29.7.22 WASHED OUT

Year 3 / 5 Netball v GPK @ Endeavour

Year 4 / 6 Netball v Fairfield Heights @ Endeavour

Jnr Mixed, Snr Boys & Snr Girls Basketball v Cecil Hills @ Fairfield West PS

Jnr Boys & Snr Boys Soccer v Fairfield Heights @ Brenan

Open Girls Soccer v SJP @ Brenan

Senior AFL v Fairfield Heights @ Brenan

Jnr & Snr Rugby League v Prairievale @ Avery

 

ROUND 7 1.7.22 WASHED OUT.

Year 3 / 5 Netball v Smithfield @ Endeavour

Year 4 / 6 Netball v Smithfield West @ Endeavour

Jnr Mixed, Snr Boys & Snr Girls Basketball v Smithfield @ Fairfield West PS

Jnr Boys, Snr Boys & Open Girls Soccer v Smithfield West @ Brenan

Senior AFL v SJP @ Brenan

Jnr & Snr Rugby League v Harrington St @ Avery

 

ROUND 6 24.6.22

Year 3 Netball v PV WON 3-2

Year 4 Netball V SJP Lost 1-2

Year 5 Netball v PV WON 15-1

Year 6 Netball v SJP WON 13-3

Jnr Mixed Basketball v GPK Lost 0-22

Snr Boys Basketball v GPK Lost 2-34

Snr Girls Basketball v BYE

Jnr Boys Football v SJP Lost 0-1

Snr Boys Football v SJP WON 1-2

Open Girls Football v SJP Lost 1-2

Senior AFL v SJP Lost 6-46(86)

Jnr Rugby League v GPK WON 28-4

Snr Rugby League v GPK Lost 20-24

 

ROUND 5 17.6.22

Year 3 Netball v SJP Lost 0-4

Year 4 Netball BYE

Year 5 Netball v SJP Lost 2-7

Year 6 Netball v Harrington St BYE

Jnr Mixed Basketball v King Park Lost 0-26

Snr Boys Basketball v King Park Lost 0-40

Snr Girls Basketball v King Park WON 12-10

Jnr Boys Football v BYE

Snr Boys Football v BYE

Open Girls Football v William Stimson WON 3-0

Senior AFL v William Stimson Lost 1-41(67)

Jnr Rugby League v King Park WON 28-20

Snr Rugby League v King Park WON 20-0

 

ROUND 4 10.6.22

Year 3 Netball v Harrington St DREW 0-0

Year 4 Netball v Harrington St Lost 0-3

Year 5 Netball v Harrington St WON 3-1

Year 6 Netball v Harrington St WON 11-0

Jnr Mixed Basketball v SJP Lost 2-18

Snr Boys Basketball v SJP Lost 0-40

Snr Girls Basketball v SJP Lost 0-30

Jnr Boys Football v Harrington St Lost 1-2

Snr Boys Football v Harrington St DREW 2-2

Open Girls Football v Harrington St WON 2-0

Senior AFL v HS Lost 0-38

Jnr Rugby League v BYE

Snr Rugby League v BYE

 

ROUND 3 3.6.22

Year 3 Netball v Cecil Hills  Lost 0-4

Year 4 Netball v Cecil Hills   Lost 1-2

Year 5 Netball v Lost on Forfeit

Year 6 Netball v Lost on Forfeit

Jnr Mixed Basketball v Harrington St  Lost 2-26

Snr Boys Basketball v Harrington St   Lost 0-36

Snr Girls Basketball v Lost on Forfeit

Jnr Boys Football v Cecil Hills   Lost 0-6

Snr Boys Football v Cecil Hills  Lost 0-14

Open Girls Football v Cecil Hills  Lost 2-8

Senior AFL v Lost on Forfeit

Jnr Rugby League v Harrington St   WON 28-4

Snr Rugby League v Lost on Forfeit

 

ROUND 2 27.5.22

Year 3 Netball v King Park    Lost 0-10

Year 4 Netball v  Prairievale          WON 2-0

Year 5 Netball v King Park    Lost 1-12

Year 6 Netball v Prairievale           WON 11-6

Jnr Mixed Basketball v Cecil Hills   Lost 0-6

Snr Boys Basketball v Cecil Hills     Lost 14-16

Snr Girls Basketball v Cecil Hills    WON 16-14

Jnr Boys Football v Smithfield           Washout

Snr Boys Football v Smithfield           Washout

Open Girls Football v Smithfield       Washout

Senior AFL v Harrington St                 Washout

Jnr Rugby League v Cecil Hills          Washout

Snr Rugby League v Cecil Hills          Washout

 

ROUND 1 20.5.22

Year 3 Netball v Fairfield Heights    Lost 0-2

Year 4 Netball v  Smithfield           WON 3-1

Year 5 Netball v Fairfield Heights    Lost 1-18

Year 6 Netball v Smithfield            WON 14-4

Jnr Mixed Basketball v William Stimson    Lost 0-6

Snr Boys Basketball v William Stimson      Lost 6-28

Snr Girls Basketball v William Stimson      Lost 4-64

Jnr Boys Football v Smithfield              Lost 0-4

Snr Boys Football v Smithfield             Lost 1-3

Open Girls Football v Smithfield        WON 10-1

Senior AFL BYE

Jnr Rugby League v Prairievale          WON 28-20

Snr Rugby League v Prairievale           Lost 0-8       

 

School Carnivals

Swimming Carnival 9/2/22

Spirit Cup

N/A

Overall Champions

N/A

 

Cross Country 4.5.22

Spirit Cup

1st O'Neill               2nd- Freeman            3rd- Sauvage              4th- Thorpe        

Overall Champions

1st Freeman           2nd- Sauvage              3rd- O'Neill                 4th- Thorpe

 

Athletics Carnival 22.8.22

Spirit Cup

Equal 1st Sauvage / Thorpe     3rd- Freeman     4th- O'Neill

Overall Champions

1st- Thorpe             2nd- Sauvage               3rd- Freeman             4th- O'Neill

FWPS Horsley Zone (and SSW) Sporting Representatives

Swimming-          N/A

Boys Basketball-   N/A

Girls Basketball-   N/A

Girls Football-  Christiana Saha (SSW)

Boys Football-  N/A

AFL-                N/A

11's Rugby League- Forat Al Youssef, Bob Mafua, David Nau, Matthew Tuakalau, Jacob Tuakalau, Siosaia Mafi (SSW)

12's Rugby League- Lucas Leaupepe Kelima

Rugby Union- Siosaia Mafi (SSW)

Boys Touch- N/A

Girls Touch- N/A

Girls Netball- Mya Manihera

Boys Softball- N/A

Girls Softball- N/A

Cross Country- Christiana Saha (SSW), Christiano Saha

Athletics- Christiana Saha, Christiano Saha

Boys Hockey- N/A

Boys Cricket- N/A

Golf- N/A

 

Horsley Zone Swimming Carnival 1.3.22

Stella Dawson 8th 9yrs 50m Freestyle

Estelle Huynh 15th 10yrs 50m Freestyle

Horsley Zone Cross Country Carnival 7.6.22

Christiano Saha 4th 10 yrs 2000m

Christiana Saha 2nd 12 yrs 3000m

Safina Sto 10th 12 yrs 3000m

Horsley Zone Athletics Carnival @ The Crest 24.8.22

Christiana Saha 2nd Snr Girls 800m / 2nd Snr Girls 1500m

Christiano Saha 1st Jnr Boys 1500m

Jacob Tuakalau 3rd Jnr Boys Shot Put

Jean Therase Jojo 3rd Jnr Girls Discus

Sydney South West Swimming Carnival @ Bradbury 15.3.22

N/A

Sydney South West Cross Country Carnival @ Eastern Creek 15.6.22

Christiana Saha 3rd 12 yrs 3000m

Sydney South West Athletics Carnival @ Campbelltown Athletics Centre 14.9.22

 

NSW PSSA State Cross Country @ Eastern Creek

Christiana Saha 65th 12 yrs 3000m

NSW PSSA State Athletics Carnival @ Homebush

 

PSSA HAS BEEN CANCELLED FOR THE REST 2021.

ROUND 8 25.6.21

Year 3 Netball v William Stimson    Lost 0-4

Year 4 Netball v  King Park              Lost 1-2

Year 5 Netball v William Stimson    Lost 6-11

Year 6 Netball v King Park               Lost 2-5

Jnr Mixed Basketball v Bossley Park  Lost 4-12

Snr Boys Basketball v Bossley Park   WON 17-2

Snr Girls Basketball v Bossley Park    WON 8-4

Jnr Boys Football v King Park              Lost 0-8

Snr Boys Football v King Park             Lost 1-2

Open Girls Football v King Park         WON 1-0

Jnr Rugby League v GPK                      WON 30-26

Snr Rugby League v GPK                    Lost 18-24

 

ROUND 7 18.6.21

Year 3 Netball v Cecil Hills                 Lost 0-4

Year 4 Netball v Smithfield                DREW 1-1

Year 5 Netball v Cecil Hills               WON 7-3

Year 6 Netball v Smithfield              WON 12-7

Jnr Mixed Basketball v Harrington St     Lost 2-16

Snr Boys Basketball v Harrington St      Lost 3-30

Snr Girls Basketball v Harrington St       Lost 0-40

Jnr Boys Football v Harrington St           Lost 2-3

Snr Boys Football v Harrington St          WON 7-0

Open Girls Football v Harrington St       Drew 0-0

Jnr Rugby League v Prairievale             WON 24-12

Snr Rugby League v Smithfield West   WON 24-8

 

ROUND 6 11.6.21

Year 3 Netball v Prairievale               WON on Forfeit

Year 4 Netball v SJP                            Lost 0-5

Year 5 Netball v Prairievale               WON 11-1

Year 6 Netball v SJP                            WON 14-2

Jnr Mixed Basketball v Smithfield     Lost 0-24

Snr Boys Basketball v Smithfield      Lost 2-32

Snr Girls Basketball v Smithfield       DREW 8-8

Jnr Boys Football v SJP                       Lost 1-5

Snr Boys Football v SJP                      WON 4-2

Open Girls Football v SJP                  Lost 1-2

Jnr Rugby League v William Stimson   Lost 10-30

Snr Rugby League v William Stimson   WON 34-18

 

ROUND 5 4.6.21      WASHED OUT

Year 3 Netball v SJP

Year 4 Netball v GPK

Year 5 Netball v SJP

Year 6 Netball v GPK

Jnr Mixed Basketball v GPK

Snr Boys Basketball v GPK

Snr Girls Basketball v BYE

Jnr Boys Football v GPK

Snr Boys Football v BYE

Open Girls Football v GPK

Jnr Rugby League v Harrington St

Snr Rugby League v Harrington St

 

ROUND 4 28.5.21   

Year 3 Netball v GPK                        Lost 0-5

Year 4 Netball v Fairfield Heights   Lost 1-4

Year 5 Netball v GPK                        Lost 3-12

Year 6 Netball v Fairfield Heights   DREW 12-12

Jnr Mixed Basketball v Cecil Hills   WON 11-8

Snr Boys Basketball v Cecil Hills     Lost 8-18

Snr Girls Basketball v Cecil Hills      Lost 14-18

Jnr Boys Football v Fairfield Heights  Lost 1-2

Snr Boys Football v Fairfield Heights  WON 4-1

Open Girls Football v Fairfield Heights  WON 1-0

Jnr Rugby League v BYE

Snr Rugby League v BYE

 

ROUND 3 21.5.21   POSTPONED

Year 3 Netball v Fairfield Hts

Year 4 Netball v Bossley Park

Year 5 Netball v Fairfield Hts

Year 6 Netball v Bossley Park

Jnr Mixed Basketball v BYE

Snr Boys Basketball v BYE

Snr Girls Basketball v BYE

Jnr Boys Football v Bossley Park

Snr Boys Football v Bossley Park

Open Girls Football v Bossley Park

Jnr Rugby League v Cecil Hills

Snr Rugby League v To be determined

 

ROUND 2 14.5.21

Year 3 Netball v King Park                 DREW 0-0

Year 4 Netball v Prairievale               WON 6-0

Year 5 Netball v King Park                 WON 9-2

Year 6 Netball v Prairievale               WON 19-8

Jnr Mixed Basketball v King Park      Lost 2-6

Snr Boys Basketball v King Park        Lost 3-42

Snr Girls Basketball v King Park         Lost 0-34

Jnr Boys Football v Prairievale          Lost 0-9

Snr Boys Football v Prairievale          WON 2-1

Open Girls Football v Prairievale      Lost 0-5

Jnr Rugby League v Harrington St    Lost 30-40

Snr Rugby League v King Park          WON 52-0

 

ROUND 1 7.5.21 WASHED OUT

Year 3 Netball v Smithfield

Year 4 Netball v Smithfield West

Year 5 Netball v Smithfield

Year 6 Netball v Smithfield West

Jnr Mixed Basketball v SJP

Snr Boys Basketball v SJP

Snr Girls Basketball v SJP

Jnr Boys Football v Smithfield West

Snr Boys Football v Smithfield West

Open Girls Football v Smithfield West

Jnr Rugby League v William Stimson

Snr Rugby League v Smithfield West

 

SUMMER PSSA 

WILL RESUME IN TERM 4.

 

Rd 1 19.2.21 WASHED OUT / TO BE PLAYED 5.11.21

Rd 2 26.2.21 WASHED OUT

Rd 3 5.3.21                                                           RESULTS

Cricket V  Prairievale                                                   Jnrs-           WON 77-45                               

                                                                                      Snrs-           WON 116-71

T-ball V   Prairievale                                                    Boys-          Lost 11-12                         

                                                                                      Girls-           WON 8-5

Softball V Smithfield                                                   Boys-           Lost 3-8 

                                                                                      Girls-            WON 5-4                 

AFL V   Harrington St                                                   Jnrs-            Lost 0-42                               

                                                                                       Snrs-           WON 24-15

Touch V  William Stimson                                          Boys-           DREW 1-1                                 

                                                                                      Girls-            WON 1-0

Rd 4 12.3.21                                                           RESULTS

Cricket V  Cecil Hills                                                   Jnrs-       Washed Out                                   

                                                                                      Snrs-      Washed Out     

T-ball V   Cecil Hills                                                     Boys-    Lost 5-6                               

                                                                                      Girls-    Washed Out   

Softball V Cecil Hills                                                    Boys-   Washed Out      

                                                                                      Girls- 1-3                     

AFL V   Cecil Hills                                                         Jnrs-  0-51                                 

                                                                                       Snrs- 18-13          

Touch V  King Park                                                       Boys-  2-3                                      

                                                                                      Girls V BYE         

 

Rd 5 19.3.21 WASHED OUT

Rd 6 26.3.21 WASHED OUT                                         

                       

School Carnivals

Swimming Carnival 4/2/21

Spirit Cup

1st- Sauvage                    2nd- Thorpe                    3rd- Freeman                   4th- O'Neill

Overall Champions

1st- Sauvage                      2nd- Thorpe                    3rd- Freeman                    4th- O'Neill

 

Cross Country 28.4.21

Spirit Cup

1st- Freeman              2nd- O'Neill                 3rd- Thorpe               4th- Sauvage

Overall Champions

1st- Freeman              2nd- Thorpe                 3rd- Sauvage            4th- O'Neill

 

Athletics Carnival 27.7.21

Spirit Cup

 

Overall Champions

 

FWPS Horsley Zone (and SSW) Sporting Representatives

Swimming-          N/A

Boys Basketball-   N/A 

Girls Basketball-   N/A

Girls Football-  N/A 

Boys Football-  Nadeem Shavo

AFL-  N/A               

11's Rugby League- Nicholas Roulstone, Chace Ekueti, Sia Mafi, Matthew Tuakalau

Opens Rugby League- Lachlan Weekes, Roy Tuakalau

Rugby Union- 

Boys Touch- Lachlan Weekes, Daniel Ratuove, Nicholas Roulstone, Jayden Vulivosa

Girls Touch- Cecilia Sabri, Alysar Alyoussef

Girls Netball- Emma Chu, Ella Bogle

Boys Softball- 

Girls Softball- 

Cross Country- Lukas Alavanja (SSW), Angelina Alavanja

Athletics- 

Boys Hockey- N/A

Boys Cricket- 

Golf- N/A

 

Horsley Zone Swimming Carnival 2.3.21

FWPS had 3 competitors at the HZ Swimming Carnival. Lukas Alavanja, Sarah Mithani and Estelle Huynh competed.   

Horsley Zone Cross Country Carnival 19.5.21

FWPS took a team of 48 students to the Horsley Zone Cross Country. Lukas and Angelina Alavanja both placed within the Top 8 of their respective races and will compete as part of the Horsley Zone Cross Country team at the SSW Championships at Camden on June 9.

Horsley Zone Athletics Carnival @ The Crest 18.8.21

 

Sydney South West Swimming Carnival @ Bradbury 9.3.21

N/A

Sydney South West Cross Country Carnival 

 

Sydney South West Athletics Carnival 

 

NSW PSSA State Athletics Carnival @ Homebush

 

 

 

WINTER PSSA SPORT HAS BEEN CANCELLED FOR TERM 3.

WINTER PSSA


Rd 3 14.8.20  WASHED OUT                                              RESULTS

Year 3 Netball v King Park

Year 4 Netball v Cecil Hills

Year 5 Netball v King Park

Year 6 Netball v Cecil Hills

Jnr Mixed Basketball v Cecil Hills

Snr Boys Basketball v Cecil Hills

Snr Girls Baskteball v Cecil Hills

Jnr Boys Football v Cecil Hills

Snr Boys Football v Cecil Hills

Open Girls Football v Cecil Hills

Snr Boys AFL v Cecil Hills

Jnr Rugby League v Cecil Hills

Snr Rugby League v Cecil Hills

 

Rd 2 7.8.20     WASHED OUT

Year 3 Netball v SJP

Year 4 Netball v Smithfield

Year 5 Netball v SJP

Year 6 Netball v Smithfield

Jnr Mixed Basketball v Smithfield

Snr Boys Basketball v Smithfield

Snr Girls Baskteball v Smithfield

Jnr Boys Football v Smithfield

Snr Boys Football v Smithfield

Open Girls Football v Smithfield

Snr Boys AFL v Fairfield Heights

Jnr Rugby League v BYE

Snr Rugby League v Smithfield West

 

Rd 1 31.7.20                                                                   RESULTS

Year 3 Netball     v Cecil Hills                                  Lost 0-1

Year 4 Netball     v Fairfield Heights                       WON 8-5

Year 5 Netball     v Cecil Hills                                   WON 5-1

Year 6 Netball     v Fairfield Heights                        Lost 1-6

Jnr Boys Football v Smithfield West                       Lost 0-6

Snr Boys Football v Smithfield West                       WON 7-0

Open Girls Football v Smithfield West                    WON 4-0

Snr Boys AFL v  Harrington St                                  Lost 19-29

Jnr Mixed Basketball v  SJP                                       Lost 0-20

Snr Boys Basketball v   SJP                                       Lost 14-20

Snr Girls Basketball v   SJP                                       Lost 10-18

Jnr Rugby League v  Smithfield                                Lost 16-32

Snr Rugby League v Smithfield                                WON 38-12

 

SUMMER PSSA WILL CONTINUE IN TERM 4.

SUMMER PSSA VENUES & RESULTS

Rd 6 20.3.20     NOT PLAYED                                            RESULTS

Cricket V GPK @ Avery                                                             Jnrs-                                          

                                                                                                    Snrs-   

T-ball V GPK @ Avery                                                              Girls-                                       

                                                                                                   Boys-

Softball V GPK @ Endeavour                                                   Boys-                                     

AFL V BYE                                                                                  Jnrs-                                           

                                                                                                    Snrs-    

Touch V SJP @ Endeavour                                                      Girls-                                          

                                                                                                    Boys-    

All games are scheduled to begin by 9:30am

 

Rd 5 13.3.20                                                                                RESULTS

Cricket V Smithfield @ Avery                                                   Jnrs-      Lost 40-67                                    

                                                                                                    Snrs-     WON 110-38

T-ball V Smithfield @ Avery                                                    Girls-     WON on Forfeit                                  

                                                                                                   Boys-    Lost 5-15

Softball V Smithfield @ Endeavour                                         Boys-   WON 9-1                                  

AFL V GPK @ Endeavour                                                          Jnrs-    Lost 8-20                                        

                                                                                                    Snrs-    WON 48-1

Touch V GPK @ Endeavour                                                      Girls-   Lost 1-3                               

                                                                                                    Boys-    WON 2-1

All games are scheduled to begin by 9:30am

 

Rd 4 6.3.20  WASHED OUT                                                   RESULTS                      

Cricket V Cecil Hills @ Avery                                                   Jnrs-                                          

                                                                                                    Snrs-   

T-ball V Cecil Hills @ Avery                                                    Girls-                                       

                                                                                                   Boys-

Softball V Cecil Hills @ Endeavour                                         Boys-                                     

AFL V Cecil Hills @ Endeavour                                                Jnrs-                                           

                                                                                                    Snrs-    

Touch V Cabramatta West @ Endeavour                               Girls-                                          

                                                                                                    Boys-    

All games are scheduled to begin by 9:30am

 

Rd 3 28.2.20                                                                             RESULTS                      

Cricket V Prairievale @ Powhatan                                           Jnrs-    Lost 64-111                                      

                                                                                                    Snrs-    WON 153-71

Softball V Smithfield @ Endeavour                                          Boys-   DREW 9-9    

T-ball V Prairievale @ Powhatan                                              Girls-  WON 6-2                                     

                                                                                                     Boys- WON 7-5

AFL V Harrington St @ Endeavour                                            Jnrs- WON 41-0                                     

                                                                                                      Snrs-  Lost 14-28  

Touch V Smithfield @ Endeavour                                              Girls- Lost 1-3  

            V King Park @ Endeavour                                               Boys- WON 1-0                                 

All games are scheduled to begin by 9:30am

 

Rd 2 21.2.20   WASHED OUT.                                               RESULTS                      

Cricket V SJP @ Avery                                                               Jnrs-                                          

                                                                                                    Snrs-    

T-ball V SJP @ Avery                                                                 Girls-                                       

                                                                                                     Boys- 

Softball V SJP @ Avery                                                             Boys-    

AFL V William Stimson @ Endeavour                                       Jnrs-                                           

                                                                                                      Snrs-    

Touch V Bossley Park @ Endeavour                                         Girls-                                          

                                                                                                      Boys- BYE   

All games are scheduled to begin by 9:30am

 

Rd 1 14.2.20     WASHED OUT...WILL BE PLAYED ON 6 NOVEMBER                                                                         

                                                                                            RESULTS

Cricket V GPK @ Avery                                                             Jnrs-                                          

                                                                                                    Snrs- 

T-ball V William Stimson @ Avery                                           Girls-                                       

                                                                                                     Boys-    

Softball V GPK @ Endeavour                                                   Boys-        

AFL V Fairfield Heights @ Endeavour                                     Jnrs-                                           

                                                                                                      Snrs-    

Touch V Smithfield West @ Endeavour                                    Girls-                                          

                                                                                                      Boys-    

All games are scheduled to begin by 9:30am

 

School Carnivals

Swimming Carnival 27/2/20

Spirit Cup

 

Overall Champions

 

Cross Country 8/4/20

Spirit Cup

 

Overall Champions

 

Athletics Carnival 12/8/20

Spirit Cup

 

Overall Champions

 

FWPS Horsley Zone (and SSW) Sporting Representatives

Swimming-          NIL 

Boys Basketball-    Jozef Cluff

Girls Basketball-    NIL

Girls Football-       NIL 

Boys Football-      Joshua Gallop

AFL-                       Jozef Cluff    

11's Rugby League- Daniel Ratuove, Nicholas Roulstone, Lachlan Weekes, Eystin Manihera

Opens Rugby League- Jozef Cluff, Jake McNamara

Rugby Union- 

Boys Touch- 

Girls Touch-

Girls Netball- 

Boys Softball- 

Girls Softball- 

Cross Country- 

Athletics- 

Boys Hockey- 

Boys Cricket- 

Golf- 

 

Horsley Zone Swimming Carnival 2.3.20

    

Horsley Zone Cross Country Carnival 27.5.20

 

Horsley Zone Athletics Carnival @ The Crest 26.8.20

 

Sydney South West Swimming Carnival @ Bradbury 10.3.20

 

Sydney South West Cross Country Carnival 10.6.20

 

Sydney South West Athletics Carnival 16.9.20

 

NSW PSSA State Athletics Carnival @ Homebush 28.10.20 & 29.10.20

 

2019

SUMMER PSSA GRAND FINALS TOOK PLACE

ON

FRIDAY 22 NOVEMBER.

 

CONGRATULATIONS TO THE TOUCH TEAMS WHO PLAYED IN THE PSSA GRAND FINALS.

GIRLS TOUCH V CECIL HILLS WON 2-0   PREMIERS!!!!

WELL DONE TO MS.MANDOW AND THE TEAM.

BOYS TOUCH V FAIRFIELD HEIGHTS Lost 2-4 RUNNERS-UP

GREAT SEASON FROM MS.MANDOW AND THE TEAM.

 

SUMMER PSSA SEMI-FINAL RESULTS FRIDAY 15.11.19

Jnr Cricket v Cabramatta West      Lost 87-130

Snr Cricket v King Park                  Lost 64-81

Jnr Girls AFL v Cecil Hills               Lost 0-35

Snr Girls AFL v Fairfield Heights   Lost 27-48 in Extra Time

Jnr Girls T-Ball v Bossley Park       Lost 8-13

Snr Girls Softball v Fairfield Hts    Lost 1-4

Snr Boys Touch v Smithfield West  WON 7-5

Snr Girls Touch v Fairfield Hts       WON 5-3 in Extra Time

 

SUMMER PSSA RESULTS

Rd 1 15.2.19                                                                                RESULTS

Cricket V Harrington St @ Chisholm                                        Jnrs-      Lost 69-73                                     

                                                                                                    Snrs-    WON 83-54

Softball V Harrington St @ Chisholm                                       Girls-    WON 9-3                                     

                                                                                                     Boys-    Lost 0-9

T-ball V Harrington St @ Chisholm                                           Girls-   DREW 4-4                                     

                                                                                                     Boys-    WON 7-5

Newcombeball V Cabramatta West @ Endeavour                  Jnrs-   Lost 7-15 15-10 11-15                           

                                                                                                       Snrs-    Lost 15-10 4-15 3-15

AFL V GPK @ Endeavour                                                            Jnrs-    WON 6-2                                       

                                                                                                      Snrs-    Lost 0-35

Touch V Harrington St @ Endeavour                                        Girls-    WON 4-0                                       

                                                                                                      Boys-    WON 8-1

All games are scheduled to begin by 9:30am

 

Rd 2 22.2.19                                                                                RESULTS

Cricket V BYE                                                                                Jnrs-        BYE                               

                                                                                                      Snrs-        BYE

Softball V Fairfield Heights @ Endeavour                                Girls-     Lost 0-9                                          

                                                                                                      Boys-    WON 9-5

T-Ball V Smithfield West @ Endeavour (BOYS only)               Girls-        BYE                               

                                                                                                       Boys-    DREW 10-10

Newcombeball V SJP @ Endeavour                                            Jnrs-       Lost 5-15    7-15                                               

                                                                                                       Snrs-        Lost 5-15    8-15

AFL V Harrington St @ Endeavour                                              Jnrs-      WON on Forfeit                                       

                                                                                                        Snrs-      WON on Forfeit

Touch V BYE                                                                                  Girls-        BYE                               

                                                                                                       Boys-        BYE

All games are scheduled to begin by 9:30am

 

Rd 3 1.3.19                                                                                    RESULTS

Cricket V GPK @ Allambie                                                        Jnrs-    Lost 58-104

                                                                                                    Snrs-     Lost 44-61

Softball V GPK @ Allambie                                                       Girls-    Lost 6-4

                                                                                                    Boys-    WON 4-2 

T-Ball V GPK @ Allambie                                                            Girls-   WON 6-3

                                                                                                    Boys-    Lost 8-10

Newcombeball V Smithfield West @ Endeavour                   Jnrs-     Lost 4-15    2-15

                                                                                                    Snrs-    Lost 9-15    7-15

AFL V Fairfield Heights @ Endeavour                                    Jnrs-    Lost 0-36

                                                                                                    Snrs-    Lost 1-52

Touch V GPK @ Endeavour                                                    Girls-    WON 8-0

                                                                                                   Boys-    WON 4-3

All games are scheduled to begin at 9:30am.

 

Rd 4    8.3.19                                                                                RESULTS

Cricket V Fairfield Heights @ Avery                                        Jnrs-  WON 100-70

                                                                                                    Snrs-  WON 108-20

Softball V Fairfield Heights @ Avery                                      Girls- Lost 4-9

                                                                                                   Boys- Lost 2-3

T-Ball v Fairfield Heights @ Avery                                            Girls-  WON 14-11

                                                                                                    Boys-  Lost 7-9

Newcombe ball V Prairievale @ Endeavour                           Jnrs-  Lost 12-15  8-15

                                                                                                    Snrs-  WON 15-10  15-3

AFL v BYE                                                                                    Jnrs- BYE

                                                                                                    Snrs- BYE

Touch V Fairfield Heights @ Endeavour                                Girls-   WON 5-0

                                                                                                   Boys-   Lost 3-4

All games are scheduled to begin at 9:30am.

 

Rd 5    15.3.19                                                                                RESULTS

Cricket V Cecil Hills @ Avery                                                    Jnrs- WON 72-63

                                                                                                    Snrs- WON 81-41

Softball V Cecil Hills @ Avery                                                  Girls- WON 9-1

                                                                                                   Boys- WON 9-2

T-Ball v Cecil Hills @ Avery                                                       Girls- WON 18-13

                                                                                                    Boys- Lost 9-11

Newcombe ball V Smithfield @ Endeavour                           Jnrs-  Lost 0-15 8-15

                                                                                                    Snrs-  WON 15-11 15-6

AFL v Bossley Park @ Endeavour                                            Jnrs-   Lost 0-28

                                                                                                    Snrs- Lost 18-21

Touch V Cecil Hills @ Endeavour                                            Girls-   DREW 2-2

                                                                                                   Boys-   WON 6-0

All games are scheduled to begin at 9:30am.

 

Rd 6    22.3.19   POSTPONED TO TERM 4...1ST NOVEMBER        RESULTS

Cricket V Cabra West @ Brenan                                               Jnrs- Lost 72-103

                                                                                                     Snrs- WON 68-33

Softball V Smithfield @ Brenan                                               Girls- WON 5-2

                                                                                                    Boys- WON 11-7

T-Ball v Prairievale @ Brenan                                                  Girls- WON 8-4

                                                                                                    Boys- WON 7-5

Newcombe ball V King Park @ Endeavour                           Jnrs-  Lost 1-15 8-15

                                                                                                    Snrs-  WON 14-16 15-6 15-9

AFL v Cecil Hills @ Endeavour                                                 Jnrs-   Lost 7-52

                                                                                                    Snrs- WON 7-6

Touch V Cabra West @ Endeavour                                         Girls-   WON 8-0

                                                                                                   Boys-   WON 5-0

All games are scheduled to begin at 9:30am.

 

Rd 7    29.3.19                                                                   RESULTS

Cricket V Bossley Pk @ Avery                                               Jnrs- WON 88-53

                                                                                                Snrs- WON 101-30

Softball V Bossley Pk @ Avery                                             Girls- Lost 2-4

                                                                                                Boys- WON 10-1

T-Ball v Bossley Pk @ Avery                                                Girls- DREW 3-3

                                                                                                 Boys- WON 14-9

Newcombe ball V SJP @ Endeavour                                      Jnrs-  Lost 3-15 0-15

                                                                                                    Snrs-  Lost 11-15 4-15

AFL v William Stimson @ Endeavour                                     Jnrs-  Lost 15-18

                                                                                                    Snrs- WON 43-1

Touch V Bossley Pk @ Endeavour                                         Girls-   WON 8-0

                                                                                                   Boys-   WON 5-2

All games are scheduled to begin at 9:30am.

 

Rd 8 5.4.19    POSTPONED TO TERM 4.....8TH NOVEMBER       RESULTS

Cricket V William Stimson @ Avery                                        Jnrs-     WON 108-105           

                                                                                                    Snrs-    WON 103-53

Softball V William Stimson @ Avery                                        Girls-   WON 8-6

                                                                                                    Boys-   WON 6-0

T-Ball V William Stimson @ Avery                                           Girls-   Lost 6-8

                                                                                                    Boys-   WON 14-7

Newcombe ball V King Park @ Endeavour                            Jnrs-    Lost 6-15 16-14 5-15

                                                                                                    Snrs-   Lost 4-15 15-8 8-15

AFL V GPK @ Endeavour                                                         Jnrs-   WON 58-7

                                                                                                    Snrs-   Lost 0-59

Touch V William Stimson @ Endeavour                                Girls-  WON 6-1

                                                                                                   Boys-   WON 4-1

All games are scheduled to begin at 9:30am.

 

Rd 9 19.10.19                                                                           Results  

Cricket v Smithfield @ Avery                                                Jnrs- WON 118-84

                                                                                                Snrs- WON 107-71

Softball v Smithfield @ Avery                                               Girls- WON 9-6

                                                                                                 Boys- WON 9-1

T-Ball v Smithfield @ Avery                                                   Girls- WON 6-5

                                                                                                  Boys- Lost 13-14

Newcombe ball v Cabramatta West @ Endeavour              Jnrs- Lost 12-15 9-15

                                                                                                  Snrs- Lost 8-15 15-10 10-15

AFL v Fairfield Heights @ Endeavour                                   Jnrs- Lost 19-29

                                                                                                 Snrs- Lost 16-43

Touch v Smithfield @ Endeavour                                         Girls- WON 4-0

                                                                                                 Boys- WON 6-0       

Games are scheduled to begin at 9:30am.

 

Rd 10   25.10.19                                                                        RESULTS

Cricket v SJP @ St Johns Park Oval                                     Jnrs- WON 104-51

                                                                                               Snrs- WON 173-46

Softball v SJP @ St Johns Park Oval                                   Girls- WON 9-7

                                                                                              Boys- Lost 4-17

T-Ball v SJP @ St Johns Park Oval                                       Girls- WON 14-9

                                                                                                Boys- Lost 7-14

Newcombe ball v Smithfield @ Endeavour                       Jnrs- Lost 9-15 15-9 13-15

                                                                                               Snrs- WON 15-4 4-15 15-11

AFL v Bossley Park @ Endeavour                                       Jnrs- WON 31-6

                                                                                               Snrs- WON 27-1

Touch v SJP @ Endeavour                                                   Girls- WON 3-0

                                                                                               Boys- WON 8-1

Games are scheduled to begin at 9:30am.                                             

 

CONGRATULATIONS 

TO THE

YEAR 6 NETBALL TEAM COACHED BY MS PETROVSKA...

THEY DEFEATED CECIL HILLS 8-7

TO BECOME

HORSLEY ZONE PSSA YEAR 6 NETBALL PREMIERS

 

FWPS Grand Final Games Friday 6.9.19

Year 5 Netball v GPK @ Endeavour 1:20pm                    Lost 4-24

Year 6 Netball v Cecil Hills @ Endeavour 12:30pm           WON 8-7

Junior Rugby League v GPK @ Endeavour 12:30pm        Lost 12-30

Senior Rugby League v GPK @ Endeavour 1:20pm        Lost 22-24 (In Extra Time)

 

FWPS Semi-Final Games Friday 23.8.19                                            RESULTS

Year 4 Netball v Fairfield Heights @ Endeavour 1:20pm                Lost 2-12

Year 5 Netball v Fairfield Heights @ Endeavour 1:20pm                WON 8-6

Year 6 Netball v SJP @ Endeavour 12:30pm                                    WON 22-17

Senior Boys Soccer v Edensor Park @ Endeavour 12:50pm           Lost 1-5

Junior Rugby League v William Stimson @ Endeavour 12:15pm       WON 32-16

Senior Rugby League v Smithfield West @ Endeavour 1:00pm        WON 36-12

 

Rd 10 Friday 2 August                                                                        RESULTS

Jnr Boys Soccer v King Park @ King Park Oval                                Lost 0-6

Snr Boys Soccer v King Park @ King Park Oval                                WON 3-1

Open Girls Soccer v King Park @ King Park Oval                            WON 3-2

Senior AFL v SJP @ King Park Oval                                                   WON 29-15

Jnr Mixed Basketball v SJP @ FWPS                                                    Lost 2-32

Snr Boys Basketball v SJP @ FWPS                                                    Lost 10-24

Snr Girls Basketball v SJP @ FWPS                                                    Lost 14-20

Year 3 Netball v Cecil Hills @ Endeavour                                         Lost 0-2

Year 4 Netball v Smithfield @ Endeavour                                        WON 22-0

Year 5 Netball v Cecil Hills @ Endeavour                                           WON 16-5

Year 6 Netball v Smithfield @ Endeavour                                        WON 28-2

Jnr Rugby League v Harrington St @ Endeavour                            WON 28-8

Snr Rugby League v Harrington St @ Endeavour                            WON 40-28

 

Rd 9 Friday 26 July                                                                        RESULTS

Jnr Boys Soccer v Smithfield @ King Park Oval                            DREW 1-1

Snr Boys Soccer v Smithfield West @ King Park Oval                Lost 1-2

Open Girls Soccer v Smithfield West @ King Park Oval                DREW 0-0

Senior AFL v Smithfield @ King Park Oval                                    WON 59-12

Jnr Mixed Basketball v William Stimson @ FWPS                        Lost 4-10

Snr Boys Basketball v William Stimson @ FWPS                           Lost 10-27

Snr Girls Basketball v William Stimson @ FWPS                            Lost 2-14

Year 3 Netball v Cabramatta West @ Endeavour                            WON 7-2

Year 4 Netball v Smithfield West @ Endevaour                                WON 10-7

Year 5 Netball v Cabramatta West @ Endeavour                            WON 21-1

Year 6 Netball v Smithfield West @ Endeavour                                WON 30-3

Jnr Rugby League v Smithfield @ Endeavour                                WON 8-4

Snr Rugby League v Smithfield @ Endeavour                                WON 56-0

 

Rd 8 Friday 28 June                                                                        RESULTS

Jnr Boys Soccer v William Stimson @ Emerson                            Lost 0-2

Snr Boys Soccer v William Stimson @ Emerson                            WON 2-1

Open Girls Soccer v William Stimson @ Emerson                        DREW 0-0

Senior AFL v William Stimson @ Emerson                                    WON 44-0

Jnr Mixed Basketball v Cabra West @ CWPS                                Lost 0-28

Snr Boys Basketball v Cabra West @ CWPS                                    Lost 8-48

Snr Girls Basketball v Cabra West @ CWPS                                    Lost 4-24

Year 3 Netball v BYE

Year 4 Netball v William Stimson @ Endeavour                            WON 18-2

Year 5 Netball v BYE

Year 6 Netball v William Stimson @ Endeavour                            WON 44-1

Jnr Rugby Legaue v Smithfield West @ Endeavour                        WON 32-18

Snr Rugby League v Smithfield West @ Endeavour                        WON 48-10

 

Rd 7 Friday 21 June                                                                        RESULTS

Jnr Boys Soccer v Harrington St @ Prospect View                        Lost 0-1

Snr Boys Soccer v Harrington St @ Prospect View                        WON 3-1

Open Girls Soccer v Harrington St @ Prospect View                    DREW 0-0

Senior AFL v Harrington St @ Prospect View                                Lost 18-39

Jnr Mixed Basketball v SJP @ SJPPS                                            Lost 0-30

Snr Boys Basketball v SJP @ SJPPS                                            Lost 12-19

Snr Girls Basketball v SJP @ SJPPS                                                Lost 8-10

Year 3 Netball v SJP @ Endeavour                                                Lost 1-3

Year 4 Netball v HS @ Endeavour                                                WON 8-2

Year 5 Netball v SJP @ Endeavour                                                Lost 4-8

Year 6 Netball v HS @ Endeavour                                                WON 30-1

Jnr Rugby League v William Stimson @ Endeavour                    DREW 16-16

Snr Rugby League v William Stimson @ Endeavour                    WON 62-0

 

Rd 6 Friday 14 June                                                        RESULTS

Jnr Boys Soccer v Prairievale @ Powhatan                WON 3-1

Snr Boys Soccer v Prairievale @ Powhatan                WON 3-0

Open Girls Soccer v Prairievale @ Powhatan            WON 4-1

Senior AFL v Prairievale @ Powhatan                        WON 39-7

Jnr Mixed Basketball v King Park Red @ FWPS        Lost 0-38

Snr Boys Basketball v King Park Red @ FWPS           Lost 1-41

Snr Girls Basketball v King Park Red @ FWPS            Lost 8-30

Year 3 Netball v Harrington St @ Endeavour            WON 6-0

Year 4 Netball v Cecil Hills @ Endeavour                    WON 4-3

Year 5 Netball v Harrington St @ Endeavour            WON 22-0

Year 6 Netball v Cecil Hills @ Endeavour                    Lost 9-13

Jnr Rugby League v King Park @ Endeavour            WON 30-18

Snr Rugby League v King Park @ Endeavour            WON 36-34

 

Rd 5 Friday 7 June  POSTPONED TO 9 AUGUST....POSTPONED TO 16 AUGUST

Jnr Boys Soccer v SJP @ St Johns Park Oval               Won 7-0

Snr Boys Soccer v SJP @ St Johns Park Oval                WON 6-0

Open Girls Soccer v SJP @ St Johns Park Oval             WON 3-0

Senior AFL v SJP @ St Johns Park Oval                       Lost 19-20

Jnr Mixed Basketball v Cecil Hills @ FWPS               WON 4-2

Snr Boys Basketball v Cecil Hills @ FWPS                 Lost 4-40

Snr Girls Basketball v Cecil Hills @ FWPS                 Lost 4-36

Year 3 Netball v GPK @ Endeavour                            WON 7-4

Year 4 Netball v Edensor Park @ Endeavour            WON 19-0

Year 5 Netball v GPK @ Endeavour                           Lost 9-13

Year 6 Netball v Edensor Park @ Endeavour            WON 46-0

Jnr Rugby League v Cecil Hills @ Endeavour            WON 29-14 (Forfeit result)

Snr Rugby League v Cecil Hills @ Endeavour           WON 54-10

 

Rd 4 Friday 31 May                                                                        RESULTS

Jnr Boys Soccer v Fairfield Hts @ Prospect View                        Lost 0-5

Snr Boys Soccer v Fairfield Hts @ Prospect View                        WON 4-1

Open Girls Soccer v Fairfield Hts @ Prospect View                    Lost 0-3

Senior AFL v Fairfield Hts @ Prospect View                                Lost 22-57

Jnr Mixed Basketball v King Park Blue @ King Park PS            Lost 0-16

Snr Boys Basketball v King Park Blue @ King Park PS                Lost 0-28

Snr Girls Basketball v King Park Blue @ King Park PS                Lost 2-24

Year 3 Netball v Prairievale @ Endeavour                                    WON 3-1

Year 4 Netball v Fairfield Hts @ Endeavour                                Lost 4-6

Year 5 Netball v Prairievale @ Endeavour                                    WON 11-5

Year 6 Netball v Fairfield Hts @ Endeavour                                WON 15-3

Jnr Rugby League v Fairfield Hts @ Endeavour                        Lost 24-28

Snr Rugby League v Fairfield Hts @ Endeavour                        WON 40-0

 

Rd 3 Friday 24 May                                                                RESULTS

Jnr Boys Soccer v Bossley Pk @ Allambie                                WON 2-1

Snr Boys Soccer V Bossley Pk @ Allambie                                DREW 1-1

Open Girls Soccer v Bossley Pk @ Allambie                            WON 2-1

Senior AFL v Bossley Pk @ Allambie                                        Lost 28-40

Jnr Mixed Basketball v Harrington St @ Harrington St PS        Lost 0-12

Snr Boys Basketball v Harrington St @ Harrington St PS        Lost 2-42

Snr Girls Basketball v Harrington St @ Harrington St PS        Lost 0-40

Year 3 Netball v King Park @ Endeavour                                    Lost 3-4

Year 4 Netball v Bossley Pk @ Endeavour                                WON 7-2

Year 5 Netball v King Park @ Endeavour                                WON 12-3

Year 6 Netball v Bossley Pk @ Endeavour                               WON 33-2

Jnr Rugby League v GPK @ Endeavour                                    Lost 10-54

Snr Rugby League v GPK @ Endeavour                                   WON 32-18

 

Rd 2 Friday 17 May                                                                    RESULTS

Jnr Boys Soccer v William Stimson @ Brenan                        Lost 0-5

Snr Boys Soccer v GPK @ Brenan                                            DREW 3-3

Open Girls Soccer v GPK @ Brenan                                        DREW 0-0

Senior AFL v William Stimson @ Brenan                                WON 71-8

Jnr Mixed Basketball v Smithfield @ FWPS                            Lost 4-14

Snr Boys Basketball v Smithfield @ FWPS                               Lost 8-20

Snr Girls Basketball v Smithfield @ FWPS                                Lost 4-32

Year 3 Netball v Smithfield @ Endeavour                                WON 5-1

Year 4 Netball v GPK @ Endeavour                                            Lost 6-9

Year 5 Netball v Smithfield @ Endeavour                                WON 17-0

Year 6 Netball v GPK @ Endeavour                                          WON 28-0

Jnr Rugby League v Prairievale @ Endeavour                          WON 36-4

Snr Rugby League v Prairievale @ Endeavour                        WON 54-10

 

Rd 1 Friday 10 May                                                                    RESULTS

Jnr Boys Soccer v Cabramatta West @ Chisholm                    WON 5-0

Snr Boys Soccer v Cabramatta West @ Chisholm                    WON 5-0

Open Girls Soccer v Cabramatta West @ Chisholm                WON 3-0

Senior AFL v Cabramatta West @ Chisholm                            Lost 25-52

Jnr Mixed Basketball v Bossley Park @ FWPS                        Lost 0-6

Snr Boys Basketball v Bossley Park @ FWPS                           WON 28-8

Snr Girls Basketball v Bossley Park @ FWPS                            Lost 8-30

Year 3 Netball v Fairfield Heights @ Endeavour                       Lost 1-2

Year 4 Netball v Cabramatta West @ Endeavour                    WON 10-2

Year 5 Netball v Fairfield Heights @ Endeavour                        Lost 5-8

Year 6 Netball v Cabramatta West @ Endeavour                    WON 40-2

Jnr Rugby League  COMPETITION STARTS 17 MAY

Snr Rugby League COMPETITION STARTS 17 MAY

 

              

 

School Carnivals

Swimming Carnival 19/2/19

Spirit Cup

1st- Thorpe                    2nd- Freeman                3rd- Sauvage                4th- O'Neill

Overall Champions

1st- Thorpe                     2nd- Freeman                3rd- Sauvage                4th- O'Neill

Cross Country 10/4/19

Spirit Cup

1st- Freeman                    2nd- O'Neill                3rd- Sauvage                   4th- Thorpe

Overall Champions

1st- Freeman                    2nd- Sauvage               3rd- Thorpe                    4th- O'Neill

Athletics Carnival 14/8/19

Spirit Cup

1st- Thorpe                    2nd- Freeman                3rd- O'Neill                    4th- Sauvage

Overall Champions

1st- Freeman                2nd- O'Neill                    3rd- Thorpe                    4th- Sauvage

 

FWPS Horsley Zone (and SSW) Sporting Representatives

Swimming-              Nil

Boys Basketball-    Nil

Girls Basketball-    Nil

Girls Football-        Nil

Boys Football-       Nil

AFL-    Jozef Cluff (SSW)

11's Rugby League- Jozef Cluff (SSW) / Jake McNamara / Christian Ah Funny (SSW) / Elijah Sefo

Opens Rugby League- Lucas Ekueti / Tua Suli-Ruka

Rugby Union- Nil

Boys Touch- Jozef Cluff / Eystin Manihera / Pharrell Ibini-Isei / Lucas Ekueti / Elijah Sefo

Girls Touch- Jessica Pal / Leilani Tuitupou / Ilaisaane Vunipola / Joyanne Manihera

Girls Netball- Joyanne Manihera / Danielle Leota

Boys Softball- Nil

Girls Softball- Nil

Cross Country- Lukas Alavanja / Xavier Larrondo / Pharrell Ibini-Isei / Marko Regojevic / Joyanne Manihera / Jozef Cluff

Athletics- Ilaisanne Vunipola / Jessica Pal / Angelina Nachar / Sarah Lie / Narmin Mekhael / Jesse Aiono (SSW) / Danielle Leota / Jozef Cluff (SSW)

Boys Hockey- Mohammed Rizvi

Boys Cricket- Nil

Golf- Mirabelle Naaman (SSW)

 

Horsley Zone Swimming Carnival 6.3.19

Top 10 finishers

Jake                8th 100m Open Freestyle

Annasophia   10th 50m 12 yrs Freestyle / 7th Snr Butterfly

Jessica            9th Snr Breaststroke

Isabelle           8th Snr Backstroke

    

Horsley Zone Cross Country Carnival 29.5.19

Top 10 finishers

Lukas        8th    8/9 boys

Xavier        5th    10 boys

Regina        9th     10 girls

Pharrell        6th    11 boys

Jozef           10th      11 boys

Marko        4th        12 boys

Gabriel        10th       12 boys

Joyanne        7th       12 girls

Horsley Zone Athletics Carnival @ The Crest 28.8.19

1-2-3

Ilaisanne     2nd 100m (11 yrs)    3rd 200m (11 yrs)        3rd High Jump (11 yrs)

Jessica        1st 100m (12 yrs)        2nd 200m (Snrs)

Angelina    1st 800m (11 yrs)        1st 1500m (11 yrs)

Narmin        1st 100m (13 yrs)

Jesse             1st Shot Put (Snrs)

Danielle        1st Shot Put (Snrs)        2nd Discus (Snrs)

Jozef                1st Shot Put (11 yrs)     1st Discus (11 yrs)

Xavier            3rd 1500m (Jnrs)

Ella                 3rd Shot Put (Jnrs)

Senior Girls Relay 1st (Ilaisaane, Jessica, Angelina, Sarah)

Sydney South West Swimming Carnival @ Bradbury 12.3.19

NIL

Sydney South West Cross Country Carnival 13.6.19

Xavier, Pharrell, Marko, Lukas, Joyanne, Jozef

Sydney South West Athletics Carnival @ Campbelltown 13.9.19

Ilaisaane 4th 11yrs 100m

Narmin 4th 13 yrs 100m

Angelina 15th 11 yrs 800m / 8th 11 yrs 1500m

Danielle 11th Snr Girls Discus / 5th Snr Girls Shot

Jessica 10th 12 yrs 100m / 13th Snr Girls 200m

Snr Girls Relay 16th (Jessica, Sarah, Ilaisaane, Angelina)

Jesse 1st Snr Shot Put

Jozef 1st 11 yrs Shot Put / 1st 11 yrs Discus

 

NSW PSSA State Athletics Carnival @ Homebush 6.11.19 & 7.11.19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sport at Fairfield West

Related content